Puszcza Borecka. Problemy z siecią Natura 2000 w Puszczy Boreckiej [4 grudnia 2016]

[4 grudnia 2016]
Puszcza Borecka to jeden z ostatnich obszarów Natura 2000 w województwie warmińsko- mazurskim, który wciąż nie ma zatwierdzonego Planu Zadań Ochronnych. Projekt PZO zawiera działania ochronne przypisane poszczególnym przedmiotom ochrony. Jednemu z wydzieleń, któremu przypisano takie działania, postanowiliśmy się przyjrzeć.
Są to działania ochronne stworzone dla muchołówki białoszyjej i małej oraz 2 gatunków rzadkich dzięciołów- białogrzbietego i trójpalczastego. Obydwa gatunki dzięciołów w Puszczy Boreckiej znajdują się na skraju wymarcia. Ich liczebność jest szacowana odpowiednio na 18 i 5 par lęgowych.
Plan Urządzania Lasu nadleśnictwa Borki przewiduje wykonanie rębni IIIb w przedmiotowym wydzieleniu, co stoi w sprzeczności z działaniami ochronnymi wyszczególnionymi w projekcie PZO, opracowanymi dla czterech wyżej wymienionych przedmiotów ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Borecka. W zeszłym roku w jednym z sąsiednich wydzieleń odnotowaliśmy obecność samca Dendrocopos Leucotos.
Zgodnie z zasadą przezorności obowiązującą w prawie Unii Europejskiej, należy wstrzymać się z działaniami mogącymi wpłynąć negatywnie na środowisko jeśli występują sprzeczności poglądów dotyczących poziomu jego ochrony.
W tej sprawie skierowaliśmy pismo do osób odpowiedzialnych za ochronę przyrody oraz gospodarkę leśną, jak też do Komisji Europejskiej, co ma w założeniu zwrócić uwagę osób decyzyjnych na przewlekłość w zatwierdzaniu Planu Zadań Ochronnych obszaru Natura 2000 PLB 280006 Puszcza Borecka i wynikające z tego problemy w zarządzaniu tym obszarem jakie mają tutejsi leśnicy.
Dokumenty powiązane ze sprawą:
Pismo do RDLP wBiałymstoku, RDOŚ w Olsztynie, Nadleśnictwa Borki oraz Komisji Europejskiej
Standardowy Formularz Danych Obszaru Natura 2000 PLB 280006 Puszcza Borecka



Więcej zdjęć na stronie fundacji w Facebooku