Bierzemy udział w Forum Ekologicznym w Nagórzycach [19 kwietnia 2015]


[19 kwietnia 2015]
Dnia 17 i 18 kwietnia w Nagórzycach odbyło się Forum Ekologiczne będące kolejnym etapem konsultacji, jakie zostały zapoczątkowane w 2014 pomiędzy Lasami Państwowymi a organizacjami pozarządowymi. W trakcie spotkania, które było prowadzone przez Fundację Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, pomimo uczestnictwa skrajnie różnych grup interesów, udało się przygotować warunki do wzajemnego szacunku oraz posłuchu dla stawianych postulatów.
W trakcie forum, na etapie warsztatów mających na celu wyłonienie najbardziej spornych kwestii, udało się opracować listę problemów, które w celu normalizacji stosunków pomiędzy organizacjami pozarządowymi a Lasami Państwowymi, wymagają pilnego uregulowania.
- Opracowanie szczegółowych zasad udostępniania i wykorzystywania danych,
- Lista kwestii wymagające zmian legislacyjnych,
- Ujednolicenie zasad wydawania pozwoleń na poruszanie się po drogach leśnych,
- Ochrona strefowa i procedura postępowania w przypadku przekazania informacji o gatunkach chronionych,
- Monitoring dużych drapieżników,
- Sposób prowadzenia konsultacji Planów Urządzania Lasów, w tym zwłaszcza Programów Ochrony Przyrody,
- Wspólne wykorzystanie zasobów na rzecz edukacji ekologicznej,
- Ujednolicenie metodyki zliczania występowania gatunków,
- Zasady prowadzenia działań ochronnych,
- Rozbudowa dróg leśnych,
- Opracowanie pomysłów na bazę kontaktów do NGO,
- Dopracowanie szczegółów „szybkiej ścieżki” zapobiegania konfliktów.
Wśród uczestników spotkania wyłoniono Grupy Robocze, których zadaniem będzie opracowanie sposobów na rozwiązanie spornych kwestii. Oszacowano, iż w ciągu najbliższych 6 miesięcy zostaną stworzone wstępne propozycje zmian, jakie należy wprowadzić by uregulować istniejące problemy oraz usprawnić obopólną współpracę.
Niepokojącą wydaje się jednak sama metodyka kompletowania składu osobowego Grup Roboczych. W trakcie Forum wyłoniono przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w rozwiązywaniu poszczególnych problemów. Jednak zgodnie z deklaracją GDLP, skład Grup Roboczych zostanie uzupełniony o przedstawicieli Lasów Państwowych. Nazwiska oraz kompetencje tych osób nie zostały ujawnione uczestnikom Forum.
Opracowanie Kodeksu dobrych praktyk w relacjach pomiędzy stronami wiąże się z etapem konsultacji społecznych, jakim zostanie poddany dokument końcowy. Tutaj jednak powstaje problem, który może uniemożliwić powodzenie całego przedsięwzięcia. Konflikty na linii NGO – Lasy Państwowe istnieją „na gruncie” i trwają zwykle od wielu lat. Dotyczą nieraz personalnych sporów pomiędzy pracownikami nadleśnictw, leśnictw a przedstawicielami organizacji pozarządowych. Udział w konsultacjach społecznych nad Kodeksem dobrych praktyk wszystkich zainteresowanych stron może mnożyć liczne sprzeciwy, roszczenia ze strony osób bezpośrednio zaangażowanych w lokalne konflikty. Istnieje w tym momencie ryzyko zablokowania prac nad dokumentem końcowym poprzez natłok uwag i wykorzystywanie wpływów przez osoby decyzyjne.
Pomysł stworzenia platformy, na łamach której zostaną zaprezentowane najbardziej zapalne punkty w relacjach pomiędzy Lasami Państwowymi a Organizacjami Pozarządowymi może przyczynić się do normalizacji wzajemnych stosunków. Potrzeba wzajemnego zaufania, partnerstwa i pomocniczości nie może jednak prowadzić do ścisłego kontrolowania przez organy administracji działalności organizacji pozarządowych. Takie postulaty niestety pojawiały się w trakcie Forum.
Miejmy nadzieję, iż w wyniku prac Grup Roboczych uda się stworzyć warunki do poprawy wzajemnych relacji pomiędzy Lasami Państwowymi a Organizacjami pozarządowymi, co usprawni działania na rzecz ochrony polskiej przyrody.